zamkowa20.plsitemap
zamkowa20.plsitemap
logotype

.

Nazwa Krynica oznacza zacisze, piękne ustronie nad sadzawką lub strumieniem życiodajnej, zdrowej i smacznej wody. Krynica-Zdrój pod nazwą Krzenycze istniała już przed 1547 r. o czym świadczy przywilej nadania sołectwa w tej miejscowości dla Danka z Miastka (dzisiaj Tylicz). Rozwój miasta w okresie późniejszym wiąże się z odkryciem w XVII w. leczniczych właściwości źródeł mineralnych.

Wielką erę rozwoju krynickiego uzdrowiska rozpoczęła w 1856 działalność Józefa Dietla – profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego – uznawanego za ojca polskiej balneologii. Już od 1858 r. modnym stał się przyjazd ,,do wód”. W tym okresie powstały: Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Dom Zdrojowy, drewniana Pijalnia główna z deptakiem, liczne pensjonaty i teatr modrzewiowy. Do rozwoju uzdrowiska przyczyniła się również budowa w 1876 r. linii kolejowej do Muszyny, przedłużonej w 1911 r. do Krynicy-Zdroju. Krynica była modnym i elitarnym miejscem pobytu i spotkań wielu sławnych Polaków m. in. bywali tutaj J.Matejko, A.Grottger (jego rysunek zapoczątkował powstanie figury Matki Boskiej Królowej Krynickich Zdrojów usytuowanej na zboczu Góry Parkowej), H.Modrzejewska, H.Sienkiewicz, J.I.Kraszewski, który do dnia dzisiejszego ma w Krynicy swoją ławeczkę. W okresie międzywojennym w Krynicy odpoczywali L.Solski, W.Reymont, J.Tuwim, K.I.Gałczyński i J. Kiepura, który miał tu własną willę „Patria”. Krynica co roku w sierpniu organizuje festiwal jego imienia i zaprasza wszystkich miłośników sztuki nie tylko opery i operetki – w tym czasie jest organizowanych wiele imprez kulturalnych.

 Krynica-Zdrój ma również wpisaną w swoją historię organizację imprez sportowych, przede wszystkim zimowych, odbyły się tu m.in. w latach trzydziestych ubiegłego wieku Mistrzostwa Europy w Saneczkarstwie i Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie. Druga wojna światowa i okres okupacji przerwały rozwój uzdrowiska. Po wojnie nastąpiła rozbudowa kurortu, powstały nowe sanatoria branżowe, efektowny zakład przyrodoleczniczy, pijalnia główna z salą koncertową. Krynica-Zdrój jest największym kurortem i „perłą” wśród 39 polskich uzdrowisk. 

A dla dociekliwych
Jak Krynica wygladądała za czasów naszych pradziadków?   

Informacje zaczerpnięto z pracy zbiorowej "Krynica" pod redakcją Feliksa Kiryka 

2024  Apartamenty w Krynicy-Zdrój  globbers joomla templates